Братська могила воїнів УГА
актуальність інформації
червень 2011 р.

У 1923 р. на кошти колишніх українських вояків УГА, яких утримували в таборі для полонених у місті-фортеці Терезин під час Першої світової війни, було споруджено пам'ятник для вшанування полеглих тут українців. Інформацію щодо замовників пам'ятника та як він виглядав, дає інформація, уміщена в газеті "Український тиждень" від 26.8.1935: «Він постав на пожертви українських старшин, підстаршин і стрільців вартового куреня в Терезині, на чолі якого спочатку був сотник Рудницький, а пізніше сотник Варивода».

Сам пам'ятник було споруджено у формі гранітної стели із хрестом нагорі, на хресті - тризуб, а на самій стелі викарбувано цитату із Шевченка "Слава не поляже" та її переклад чеською. За газетними даними наводимо і список похованих стрільців Гірської Бригади.

Після Другої світової війни при утворенні загального цвинтаря-меморіалу, присвяченого жертвам світових війн, військові поховання із міського цвинтаря було перенесено. Наприклад, загальний пам'ятник полеглим солдатам царської армії було перенесено до російської частини меморіалу. Але український пам'ятник ні у новій частині меморіалу, ні в колишній частині міського цвинтаря знайти не вдалося. Якщо Вам відома його доля, будемо вдячні за повідомлення.

Бойчук Роман
стрілець УГА
✞ 05.12.1922
Бучок Онуфрій
стрілець УГА
✞ 07.05.1922
Григорощук Василь
стрілець УГА
✞ 15.01.1923
Лаґан Іван
стрілець УГА
✞ 08.05.1922
Столярчук Михайло
стрілець УГА
✞ 25.07.1921